9. 5 OCAK ADANA

ULUSLARARASI KURTULUŞ YARI MARATONU VE HALK KOŞUSU

 

YARIŞMA STATÜSÜ

 1. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığının 2018 – 2019 Yılı faaliyet programında yer alan 9’ncu 5 Ocak Adana Uluslararası Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu 06 Ocak 2019 Pazar günü saat 09.00’da Adana’da yapılacaktır.
 2. Yarışmaların teknik toplantısı 05 Ocak 2019 Cumartesi günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Menderes Spor Salonu Toplantı salonunda yapılacaktır.

 

Yarışma DİREKTÖRÜ              : Abdulkadir ATAŞBAK Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü

                                                          Halil   HIZLISOY Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı

Yarışma  TEKNİK DELEGESİ: ………….. – …………………

 

Teknik DİREKTÖR                   :  Abdulkadir UĞUR Adana Atletizm İl Temsilcisi

 

GENEL KONULAR   :

 1. Yarışma Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
 2. Yarışma; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 3. Yarışmalar Kadın ve Erkeklerde yapılacaktır.
 4. Yarışmalarda uygulanacak yaş kategorileri aşağıda belirtilmiştir.

 

YARI MARATON (21.097,5 M):

Büyük Bayanlar                     : 1998 doğumlu ve daha büyük yaştaki sporcular.

Büyük Erkekler                      : 1998 doğumlu ve daha büyük yaştaki sporcular.

MASTERLER
ERKEKLER KADINLAR
35-39 30-34
40-44 35-39
45-49 40-44
50-54 45-49
55-59 50-54
60-64 55-59
65-69 60+ ÜZERİ
70-74
75-79
80-84
85+ ÜZERİ
 1. Tüm kategorilerde Yarı Maraton katılımda mesuliyet katılımcılara aittir. Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,Adana Gençlik ve Spor kulübü ve Adana şehri her türlü mesuliyetten muhaftır. ( her katılımcının ekte yer alan Muvafakatnameyi doldurması gerekmektedir.
 2. 5 Ocak Adana Uluslararası Kurtuluş Kupası Yarı Maratonu ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, ulaşım, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaralarının temini Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.
 3. Yarışmaların organizasyonu Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
 4. Engelli Yarışçılar ( tekerlekli sandalye ) : Yarı Maratona profesyonel tekerlekli sandalyesi olan engelli sporcular katılabilecektir. (Önde küçük tekerlek, arkada elle çevrilen 2 tekerlek) akülü, zincirli, vb gibi yardımcı aletlerle çalışan sandalyeler dahil değildir.( görme, işitme, üst bedensel, alt bedensel (Tekerlekli), zihinsel ) yarı maratona belirtilen engelleri doktor raporu ile belgelenen sporcular katılabilecektir. Engelliler kategorisine 18 yaşından küçükler katılamaz.( Yarışmaya katılacvak Engelli sporculardan Katılım ücreti alınmayacaktır.)
 5. Yarışma Chip: Yarışma başvurusu yapan yarışmacılara 05 Ocak 2019 Cumartesi günü yarışma teknik toplantısında göğüs numaraları ile birlikte zamanlama cipi verilecektir. Yarışmaya katılım bedeli 30.00TL (Otuz Türk Lirası) olup katılım ücreti 05 Ocak 2019 Cumartesi günü Gögüs Numara ve chip alınırken makbuz karşılığında ödeme yapacaklardır. Chıp ayakkabı bağına bağlanmalıdır. Chıp olmayan yarışmacının derecesi ölçülemez.
 6. Göğüs Numarası: 05 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan yarışmaya katılacak olan sporcular göğüs numaraları ve aynı zamanda zamanlama Chıp’i 05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat:10.00 / 19:00 a yapılacak teknik toplantıda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Menderes Spor Salonu Toplantı odasında verilecektir. Göğüs numarası olmayan yarışmacı parkura giremez.

 

HALK KOŞUSU (4000 M) :

 1. Ekteki Krokiye göre Atatürk Parkından başlayıp, Merkez Parkta bitecektir. 05 Ocak 2019 günü saat 10:00-19:00 arasında yapılan teknik toplantıda muafakatname formu dolduran her sporcu koşuya katılabilir.
 2. Halk Koşusuna katılan her kişiye varış yerinde sertifika ve madalya verilecektir.

 

KAYITLAR :

 1. Kayıt http://www.adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr sitesinde bulunan Maraton Koşusu Kayıt Formu eksiksiz doldurularak yapılacaktır. Eksik ya da yanlış bilgi verenler yarışmadan men edilir.
 1. Yarışmaların sporcu kayıtları başlamış olup 04 Ocak 2019 Cuma günü saat 19.00’a kadar Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün resmi sitesi adresinden yapılacaktır.
 2. http://www.adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr Yarışmacıların göğüs numaraları internet başvuru sırasına göre sıralanacaktır. Atletizm federasyonu ve IAAF davetli sporcuların göğüs numaraları öncelikli verilecektir.
 3. Belirtilen süre içerisinde kayıtlarını yaptırmayan sporcuların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 4. Yarışma Teknik toplantısı 05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat: 10.00 – 19.00 saatleri, arasında Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılacaktır. (Göğüs numaraları ve Chıp ler Teknik toplantıda dağıtılacaktır.)
 5. Göğüs numarası ve Chıp dağıtım esnasında yarışmacılar kimlik fotokopilerini organizasyon komitesine vermek zorundadırlar
 6. 06 Ocak 2019 Pazar günü kesinlikle göğüs numarası, Chıp verilmeyecek, kayıt yapılmayacak ve göğüs numarası ve Chıp’i olmayan sporcular yarışmaya alınmayacaktır.

 

 

TEKNİK KONULAR:

 1. 5 Ocak Adana Uluslar arası Kurtuluş Kupası Yarı Maratonu 097,5 M olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
 2. Halk Koşusu 4000 m olup katılımcılara yarışma sonunda madalya yarışma sertifikası verilecektir. Halk koşusunda chip ve derece yoktur.
 3. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
 4. Yarışma süresi 3 saat olup bu süreyi aşan sporcular belirlenen araçla parkurdan alınacaklardır.

 

 

MALİ KONULAR:

 1. Yarışma sonucunda Genel Sıralama, Master Atletler, Engelli Sporcu Atletlere ödülleri aşağıda belirtildiği gibi Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından verilecektir (Ödül alacak kişiler Nüfus cüzdanlarını yanlarında bulunması zorunludur. )
 2. Yarışmalarda ödüller haricinde sporculara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
 3. Yarışma sonucunda ilk 3 erkek, İlk 3 bayan sporcuları ile belirtilen yaş gruplarında ilk üç dereceye giren master atletlerin madalyaları ve kupaları Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Tarafından verilecektir.
 4. Yarışma sonucunda 2 para ödülü almaya hak kazanan sporcular yalnızca büyük olan para ödülünü alabilirler.
 5. Adana Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünce Davet edilecek sporcuların (kesin sporcu listesi teknik toplantıda TAF Teknik Kurul tarafından belirlenecektir. TAF Teknik Kurulu Maraton Kooridinatörü, MHK Başkanı ve 2 MHK Üyesinden oluşur.) Ulaşım ücretleri gidiş dönüş olarak toplam 350.00 TL (Üçyüz Elli Türk Lirası) Adana Büyük Şehir Belediye Başkanlığı tarafından karşılanacaktır. Yarı maratona katılan diğer atletlerin konaklama ve benzeri giderleri kendileri tarafından karşılanacaktır.
 6. Adana Büyükşehir Başkanlığı Tarafından Yarı Maraton ve halk koşusuna katılan tüm sporculara yarışma logolu madalya, katılım belgesi ve yarışma logolu tişört verilecektir.
 7. Elit Atletler, Master Atletler, Engelli Sporcu Atletlerin ödülleri ekte belirtilen listeye göre Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Verilecektir.
 8. Doğacak her hangi bir problemden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı sorumlu değildir.