STATÜ

10. ULUSLARARASI ADANA KURTULUŞ YARI MARATONU

VE

HALK KOŞUSU

YARIŞMA STATÜSÜ

 1. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığının 2019 – 2020 Yılı faaliyet programında yer alan 10’ncu Uluslararası Adana Kurtuluş Yarı Maratonu ve Halk Koşusu 05 Ocak 2020 Pazar günü saat 08.30’da Adana’da yapılacaktır.
 2. Yarışmaların teknik toplantısı 04 Ocak 2020 Cumartesi günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında Atatürk Parkı yanında bulunan 75.yıl Sanat Galerisi Toplantı salonunda yapılacaktır.

Yarışma DİREKTÖRÜ               : Abdulkadir UĞUR Adana Atletizm İl Temsilcisi

Yarışma KOORDİNATÖR          : Veli YILMAZ Adana Büyükşehir Belediye Temsilcisi

Yarışma TEKNİK DELEGESİ      : Faruk Çetin ÇINGILOĞLU  ( Atletizm Federasyonu )

GENEL KONULAR   :

 1. Yarışma Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
 2. Yarışma; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 3. Yarışmalar Kadın ve Erkeklerde yapılacaktır.
 4. Yarışmalarda uygulanacak yaş kategorileri aşağıda belirtilmiştir.

YARI MARATON (21.097,5 M):

Büyük Bayanlar                     : 2000 doğumlu ve daha büyük yaştaki sporcular.

Büyük Erkekler                      : 2000 doğumlu ve daha büyük yaştaki sporcular.

MASTERLER  
ERKEKLER KADINLAR
35-39 30-34
40-44 35-39
45-49 40-44
50-54 45-49
55-59 50-54
60-64 55-59
65-69 60+ ÜZERİ
70-74  
75-79  
80 + ÜZERİ  
   

5. Tüm kategorilerde Yarı Maraton katılımda mesuliyet katılımcılara aittir. ( her katılımcının ekte yer alan Muvafakatnameyi doldurması gerekmektedir.)

6. 5 Ocak Adana Uluslararası Kurtuluş Kupası Yarı Maratonu ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, yarışma parkurunun hazırlanması Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.

7. Yarışmaların organizasyonu Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

8. Engelli Yarışçılar ( tekerlekli sandalye ) : Yarı Maratona profesyonel tekerlekli sandalyesi olan engelli sporcular katılabilecektir. (Önde küçük tekerlek, arkada elle çevrilen 2 tekerlek) akülü, zincirli, vb gibi yardımcı aletlerle çalışan sandalyeler dahil değildir.( görme, işitme, üst bedensel, alt bedensel (Tekerlekli), zihinsel ) yarı maratona belirtilen engelleri doktor raporu ile belgelenen sporcular katılabilecektir. Engelliler kategorisine 18 yaşından küçükler katılamaz.

9. Yarışma Chip: Yarışma başvurusu yapan yarışmacılara 04 Ocak 2020 Cumartesi günü yarışma teknik toplantısında göğüs numaraları ile birlikte zamanlama cipi verilecektir. Yarışmaya katılım bedeli 50.00TL olup, kayıt üvreti yatıramayanlar 04 Ocak 2020 Cumartesi günü Teknik Toplantıda Makbuz karşılığında ödeme yapabileceklerdir. (Elli Türk Lirası Chıp ayakkabı bağına bağlanmalıdır. Chıp olmayan yarışmacının derecesi ölçülemez.

10. Göğüs Numarası: 05 Ocak 2020 tarihinde yapılacak olan yarışmaya katılacak olan sporcular göğüs numaraları ve aynı zamanda zamanlama Chıp’i 04 Ocak 2020 Cumartesi günü saat: 09.00 / 19:00 a yapılacak teknik toplantıda Atatürk Parkı yanında bulunan 75.yıl Sanat Galerisi Toplantı odasında verilecektir. Göğüs numarası olmayan yarışmacı parkura giremez.

HALK KOŞUSU (4000 M) :

 1. Ekteki Krokiye göre Atatürk Parkından başlayıp, Merkez Parkta bitecektir. 04 Ocak 2020 günü saat 10:00-19:00 arasında yapılan teknik toplantıda muafakatname formu dolduran her sporcu koşuya katılabilir.
 2. Halk Koşusuna katılan her kişiye varış yerinde madalya verilecektir.

KAYITLAR :

 1. Kayıt http://www.adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr sitesinde bulunan Maraton Koşusu Kayıt Formu eksiksiz doldurularak yapılacaktır. Eksik ya da yanlış bilgi verenler yarışmadan men edilir.
 1. Yarışmaların sporcu kayıtları başlamış olup 03 Ocak 2020 Cuma günü saat 19.00’a kadar http://www.adanakurtulusmaratonu.adana.bel.tr Yarışmacıların yarışmaya katılım ücreti 50.00TL (Elli Türk Lirası)  bankaya yatırdıktan sonra kayıt yaptırmaları önemlidir. Yarışmacıların göğüs numaraları internet başvuru sırasına göre sıralanacaktır. Atletizm federasyonu ve IAAF davetli sporcuların göğüs numaraları öncelikli verilecektir.
 2. Belirtilen süre içerisinde kayıtlarını yaptırmayan sporcuların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 3. Yarışma Teknik toplantısı 04 Ocak 2020 Cumartesi günü saat: 09.00 – 19.00 saatleri, arasında Atatürk Parkı yanında bulunan 75.yıl Sanat Galerisi toplantı salonunda yapılacaktır. (Göğüs numaraları ve Chıp ler Teknik toplantıda dağıtılacaktır.)
 4. Göğüs numarası ve Chıp dağıtım esnasında yarışmacılar kimlik fotokopilerini ve banka dekontlarını organizasyon komitesine vermek zorundadırlar
 5. 05 Ocak 2020 Pazar günü kesinlikle göğüs numarası, Chıp verilmeyecek, kayıt yapılmayacak ve göğüs numarası ve Chıp’i olmayan sporcular yarışmaya alınmayacaktır.

TEKNİK KONULAR:

 1. 5 Ocak Adana Uluslararası Kurtuluş Kupası Yarı Maratonu 21.097,5 M olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
 2. Halk Koşusu 4000 m olup katılımcılara yarışma sonunda madalya verilecektir. Halk koşusunda chip ve derece yoktur.
 3. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
 4. Yarışma süresi 3 saat olup bu süreyi aşan sporcular belirlenen araçla parkurdan alınacaklardır.

MALİ KONULAR:

 1. Yarışma sonucunda Genel Sıralama, Master Atletler, Engelli Sporcu Atletlere ödülleri aşağıda belirtildiği gibi Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından verilecektir (Ödül alacak kişiler Nüfus cüzdanlarını yanlarında bulunması zorunludur. )
 2. Yarışmalarda ödüller haricinde sporculara herhangi bir yolluk ve yevmiye ödemesi yapılmayacaktır.
 3. Yarışma sonucunda ilk 3 erkek, İlk 3 bayan sporcuları ile belirtilen yaş gruplarında ilk üç dereceye giren master atletlerin madalyaları ve kupaları Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Tarafından verilecektir.
 4. Yarışma sonucunda 2 para ödülü almaya hak kazanan sporcular yalnızca büyük olan para ödülünü alabilirler.
 5. Federasyonca Davet edilecek sporcuların (kesin sporcu listesi teknik toplantıda TAF Teknik Kurul tarafından belirlenecektir. TAF Teknik Kurulu Maraton Kooridinatörü, MHK Başkanı, 2 MHK Üyesinden ve Yarışma Teknik delegesinden  oluşur.)   Konaklama ve ulaşımı  Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacak olup, bunun dışında herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.( Davetli sporcu sayısı kontenjanla sınırlıdır)
 6. Adana Büyükşehir Başkanlığı Tarafından Yarı Maraton ve halk koşusuna katılan tüm sporculara yarışma logolu madalya ve yarışma logolu tişört verilecektir.
 7. Elit Atletler, Master Atletler, Engelli Sporcu Atletlerin ödülleri ekte belirtilen listeye göre Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Verilecektir.
 8. Başvuru, yarışma Kuralları yarışmalar dışında doğacak her hangi bir problemden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı sorumlu değildir.